Canada Cup Junior Final Speed Skating Competition - March 20-22nd signup sheet

Please register below for Friday, Saturday or Sunday.
Tentative Schedule (TBC - schedule is subject to change. Finishing times will not run later than stated below):
Friday- Mens and Womens 1500m - 8:45am to 6pm
Saturday 8:45am to 6pm
Sunday 7:45am to 6pm

*Lunch, coffee, tea and snacks provided for volunteers *

Email Nicole at ngarrido@richmondoval.ca for inquiries regarding volunteer scheduling.

To sign up, select a row below

Show volunteers

What and when
Open
 
Place Judges - Friday 1500m
Friday, March 20th
Robert, Natalia,
5
5
Chief Place Judge - Full Weekend
Friday/Saturday/Sunday
1
1
Place Judges - Saturday 500m
Saturday, March 21st
Robert, Paul, Yuko, Natalia,
FULL
Place Judges - Sunday 1000m
Sunday, March 22nd
Sharon, Robert, Paul, Natalia, Tom,
FULL
Chief Timer- Full Weekend
Friday/Saturday/Sunday
1
1
Timers - Friday 1500m
Friday, March 20th
Catherine, Caroline, Yuko, Beth,
3
3
Timers - Saturday 500m
Saturday, March 21st
Hei Yu (Sue), Tess, Sanusi, Catherine,
FULL
Timers - Sunday 1000m
Sunday, March 22nd
Sanusi, Catherine, Caroline, Yuko,
1
1
Runner - Competitor's Steward Office - Friday
Friday, March 20th
1
1
Runner - Competitor's Steward Office - Saturday
Saturday, March 21st
1
1
Runner - Competitor's Steward Office - Sunday
Sunday, March 22nd
1
1
Security- Admissions Gate - Friday
Friday, March 20th
2
2
Security- Admissions Gate - Saturday
Saturday, March 21st
2
2
Security- Admissions Gate - Sunday
Sunday, March 22nd
2
2
Heat Box Steward/Clerk of the Course - Friday
Friday March 20th
1
1
Heat Box Steward/Clerk of the Course - Saturday/Sunday
Saturday March 21st / Sunday, March 22nd
1
1
Heat Box Assistant - Friday
Friday, March 20th
1
1
Heat Box Assistant- Saturday
Saturday, March 21st
Caroline,
FULL
Heat Box Assistant - Sunday
Sunday, March 22nd
1
1
Assistant Lap Counter - Friday
Friday, March 20th
2
2
Assistant Lap Counter- Saturday
Saturday, March 21st
Jane,
1
1
Assistant Lap Counter - Sunday
Sunday, March 22nd
Jane,
1
1
Water Runners- Friday
Friday, March 20th
3
3
Water Runners- Saturday
Saturday, March 21st
3
3
Water Runners- Sunday
Sunday, March 22nd
Jason,
2
2
Hospitality Room - Morning Set Up + Lunch -Friday
Friday, March 20th
Annie,
1
1
Hospitality Room - Afternoon Lunch + Take Down - Friday
Friday, March 20th
2
2
Hospitality Room - Morning Set Up + Lunch - Saturday
Saturday, March 21st
2
2
Hospitality Room - Afternoon Lunch + Take Down - Saturday
Saturday, March 21st
2
2
Hospitality Room- Morning Set Up + Lunch - Sunday
Sunday, March 22nd
2
2
Hospitality Room - Afternoon Lunch + Take Down - Sunday
Sunday, March 22nd
Annie,
1
1
Skate Guard Runners + Exit Door - Friday
Friday, March 20th
Gabrielle, Zakary, Elye,
FULL
Skate Guard Runners + Exit Door - Saturday
Saturday, March 21st
Gabrielle, Sarah, Barnett,
FULL
Skate Guard Runners + Exit Door - Sunday
Sunday, March 22nd
Gabrielle, Mattias, Zakary,
FULL
Generated by VolunteerSignup.org © 2011 to 2020, VolunteerSignup.org | Help | FAQ | About | Terms and Conditions | Privacy Policy