2020 RU Fast Short Track Meet signup sheet

RU Fast is the CSSA sponsored Short Track meet that sees athletes come from far and wide to race at the Olympic Oval on March 7 and 8, 2020. We are running two sheets of ice and they both will run parallel. Please note that the NORTH Ice is for T2T/Masters/Special O skaters. The SOUTH Ice is for L2T/Fund/Active Start skaters. If you want to watch your skater while you volunteer, please sign up for the appropriate ice.
Referees, track stewards, on-ice marshals are required to bring skates.
*Please note that any start/end times listed below are approximate. Final start/end times will be confirmed a few days prior to the meet once the schedule is finalized.

To sign up, select a row below

Show volunteers

What and when
Open
 
Chief Clerk of the Course - North Ice (experience req'd)
Mar 7 & 8
Yuriko,
FULL
Chief Clerk of the Course - South Ice (experience req'd)
Mar 7 & 8
Eileen,
FULL
Chief Lap Counter - North Ice (experience req'd)
Mar 7 & 8
Cam,
FULL
Chief Lap Counter - South Ice (experience req'd)
Mar 7 & 8
Chris,
FULL
Chief Place Judge - North Ice SATURDAY (experience req'd)
Mar 7
Craig,
FULL
Chief Place Judge - North Ice SUNDAY (experience req'd)
Mar 8
Boris,
FULL
Chief Place Judge - South Ice (experience req'd)
Mar 7 & 8
Norm,
FULL
Chief Recorder - North Ice (experience req'd)
Mar 7 & 8
Sue,
FULL
Chief Recorder - South Ice (experience req'd)
Mar 7 & 8
Gail,
FULL
Chief Referee - North Ice (experience req'd)
Mar 7 & 8
Bruce,
FULL
Chief Referee - South Ice (experience req'd)
Mar 7 & 8
Chris,
FULL
Chief Runner - North Ice (experience req'd)
Mar 7 & 8
kjelti,
FULL
Chief Runner - South Ice (experience req'd)
Mar 7 & 8
1
1
Chief Starter--North Ice (experience req'd)
Mar 7 & 8
Blair,
FULL
Chief Starter--South Ice (experience req'd)
Mar 7 & 8
Paul,
FULL
Chief Electronic Timing - North Ice (experience req'd)
Mar 7 & 8
Mike,
FULL
Chief Manual Timer - North Ice (experience req'd)
Mar 7 & 8
Cherise,
FULL
Chief Manual Timer - South Ice (experience req'd)
Mar 7 & 8
Thiloma,
FULL
Chief Track Steward - North Ice
Mar 7 & 8
Brad,
FULL
Chief Track Steward - South Ice
Mar 7 & 8
Ayame,
FULL
Announcer-North Ice - Saturday (experience req'd)
Mar 7
Crystal,
FULL
Announcer-North Ice - Sunday (experience req'd)
Mar 8
Crystal,
FULL
Ass't Referee - North Ice (experience req'd)
Mar 7 & 8
David,
FULL
2nd Ass't Referee-North Ice -Saturday (some exp req'd)
Mar 7
Ginette,
FULL
Ass't Referee - South Ice - (experience req'd)
Mar 7 & 8
Hans,
FULL
2nd Ass't Referee-South Ice -Saturday (some exp req'd)
Mar 7
Jamil,
FULL
2nd Ass't Referee-South Ice -Saturday (no exp req'd; on skates)
Mar 7
Elizabeth,
FULL
2nd Assistant Referee - South Ice - Sunday (some exp req'd)
Mar 8
1
1
2nd Assistant Referee - South Ice - Sunday (no exp req'd; on skates)
Mar 8
Andree-Anne,
FULL
Ass't Recorder - North Ice - Saturday & Sunday
Mar 7 & 8
Michelle,
FULL
Ass't Recorder - South Ice - Saturday & Sunday
Mar 7 & 8
Julie,
FULL
Lap Counter - North Ice - Saturday (approx 10am start)
Mar 7
Ellen, Christina, Mushegh, Jesus,
FULL
Lap Counter - North Ice - Saturday PM only
Mar 7
yuan, Jay, Viero,
FULL
Lap Counter - South Ice - Saturday
Mar 7
Emily, Julius,
FULL
Lap Counter - South Ice - Sat approx 1:00-3:00pm (relays)
Mar 7
Gudrun, Zoe, Laura, Jonah ( Son of Julie Egers),
FULL
Lap Counter - North Ice - Sunday
Mar 8
Diane, Ellen, Fangning, Suzanne,
FULL
Lap Counter - North Ice - Sunday PM (time TBA)
Mar 8
yuan, Amanda,
FULL
Lap Counter - South Ice - Sunday
Mar 8
Gavin, Bill, Rebecca,
FULL
Lap Counter - South Ice - Sunday PM (time TBA)
Mar 8
Tao, Jay,
FULL
Clerk of the Course Assistant - North Ice Sat & Sun
Mar 7 & 8
Gabby,
FULL
Clerk of the Course Assistant - North Ice - Saturday
Mar 7
Tibor,
FULL
Clerk of the Course Assistant - South Ice - Saturday
Mar 7
Emma, Diane, Nicole,
FULL
Clerk of the Course Assistant - North Ice - Sunday
Mar 8
Tibor,
FULL
Clerk of the Course Assistant - South Ice - Sunday
Mar 8
Diane, Kendra, Christy,
FULL
Office / Copier - North Ice - Saturday
Mar 7
Julie,
FULL
Office / Copier - South Ice - Saturday
Mar 7
Amanda,
FULL
Office / Copier -North Ice - Sunday
Mar 8
Julie,
FULL
Office / Copier - South Ice - Sunday
Mar 8
Jesus,
FULL
Place Judge - North Ice - Saturday
Mar 7
Ronald, Andrea, Suzanne, Jim,
FULL
Place Judge - North Ice - Saturday PM (time TBA)
Mar 7
Tao, Fangning,
FULL
Place Judge - South Ice - Saturday
Mar 7
Taylor, Robert, Selphee,
1
1
Place Judge - South Ice - Saturday PM (time TBA)
Mar 7
Wen-Shu,
FULL
Place Judge - North Ice - Sunday
Mar 8
kate, David, Lori, Stephanie,
1
1
Place Judge - North Ice - Sunday pm (time TBA)
Mar 8
shaun, Wen-Shu, Melissa,
FULL
Place Judge - South Ice - Sunday
Mar 8
Selphee, Tom, Pavlo,
FULL
Place Judge - South Ice - Sunday AM
Mar 8
Robert,
FULL
Place Judge - South Ice - Sunday PM (time TBA)
Mar 8
Michelle, Tim,
FULL
Runner - North Ice - Saturday
Mar 7
Ryan or Kjelti,
FULL
Runner - South Ice - Saturday
Mar 7
Jesus,
FULL
Runner -North Ice -Sunday
Mar 8
Jesus,
FULL
Runner - South Ice - Sunday
Mar 8
Marije,
FULL
Ass't Starter - North Ice - Saturday (experience req'd)
Mar 7
Andrew,
FULL
Ass't Starter - North Ice - Saturday (no experi req'd)
Mar 7
Johan,
FULL
Ass't Starter - South Ice - Saturday (experience req'd)
Mar 7
Justin,
FULL
Ass't Starter - South Ice - Saturday (no experi req'd)
Mar 7
Scott,
FULL
Ass't Starter - North Ice - Sunday (experience req'd)
Mar 8
Darin,
FULL
Ass't Starter - North Ice - Sunday (no experience req'd)
Mar 8
Scott,
FULL
Ass't Starter - South Ice - Sunday (experience req'd)
Mar 8
Justin,
FULL
Ass't Starter - South Ice - Sunday (no experience req'd)
Mar 8
Cameron,
FULL
Timer Recorder - North Ice - Saturday
Mar 7
Jesus,
FULL
Timer Recorder - South Ice - Saturday
Mar 7
SATHYA,
FULL
Timer Recorder-South Ice -Sunday
Mar 8
SATHYA,
FULL
Timer Recorder-North Ice -Sunday
Mar 8
Aaron,
FULL
Timers - (Plungers) - North Ice - Saturday AM only
Mar 7
Meri, Bill,
FULL
Timers - (Plungers) - North Ice - Saturday
Mar 7
Kanchana, Jacqui, Kaley, Deborah,
FULL
Timer - (Manual) North Ice - Saturday (exp req'd)
Mar 7
Mike,
FULL
Timer - (Manual) North Ice - Saturday
Mar 7
Tricia,
FULL
Timer- South Ice - Saturday (exp req'd)
Mar 7
Neil, Laurits,
FULL
Timer- South Ice - Saturday
Mar 7
Carolien, Julie,
FULL
Timer- South Ice - Saturday AM (exp req'd)
Mar 7
Melissa,
FULL
Timer- South Ice - Saturday AM
Mar 7
Alex,
FULL
Timer- South Ice - Saturday PM (exp req'd)
Mar 7
Patrick,
FULL
Timer- South Ice - Saturday PM
Mar 7
Mark,
FULL
Ass't Electronic Timer - North Ice - Sat & Sun (timing exp req'd)
Mar 7 & 8
Taylor,
FULL
Timer - North Ice - Plungers - Sunday
Mar 8
MICHAEL, Shoma, Jonathan, carolien,
1
1
Timer - North Ice (Manual) - Sunday (exp req'd)
Mar 8
Pascal, Mike,
FULL
Timer - North Ice (Manual) - Sunday
Mar 8
EVAN, Robert,
FULL
Timer - North Ice - Sunday PM
Mar 8
Steven,
FULL
Timer- South Ice - Sunday (exp req'd)
Mar 8
Laurits, Ronald,
FULL
Timer- South Ice - Sunday
Mar 8
Melissa, Lauren,
FULL
Timer- South Ice - Sunday AM
Mar 8
Alex,
FULL
Timer- South Ice - Sunday PM (exp req'd)
Mar 8
1
1
Volunteer Assistant - Saturday
Mar 7
Leslie,
FULL
Volunteer Assistant - Sunday
Mar 8
1
1
Fundraiser Table - Sell CSSA water bottles, etc
Mar 7 11:30 AM - 1:30 PM
Vicky,
FULL
Fundraiser Table - Sell CSSA water bottles, etc
Mar 8 11:30 AM - 1:30 PM
Vicky,
FULL
Helmet Cover Sorting-Admin-Friday
Mar 6 5-7PM
Gudrun,
FULL
Helmet Cover Distribution - CSSA - SATURDAY
Mar 6 approx. 6:45 - 8:15AM
Annie,
FULL
Helmet Cover Distribution - Other Clubs - Saturday
Mar 7 approx. 6:45 - 8:15AM
Tricia,
FULL
Helmet Cover Collection -CSSA - Sunday (1:30-4:30PM)
Mar 8
Dana,
FULL
Helmet Cover Collection -Other Clubs -Sunday (1:30-4:30PM)
Mar 8
Yolanda,
FULL
Track Steward-North Ice -Saturday (experience req'd)
Mar 7
Annika, Luka, Luke,
FULL
Track Steward-South Ice -Saturday (experience req'd)
Mar 7
Mathias, Madeline, Cezara,
FULL
Track Steward-North Ice -Sunday (experience req'd)
Mar 8
Annika, Luka, Wesley,
FULL
Track Steward-South Ice -Sunday (experience req'd)
Mar 8
Madeline, Cezara, Mathias,
FULL
Water-Assistant - North Ice - Saturday (16 years or older)
Mar 7
Ryan,
FULL
Water-Assistant - South Ice - Saturday (16 years or older)
Mar 7
Dan,
FULL
Water-Assistant - North Ice - Sunday (16 years or older)
Mar 8
Peter,
FULL
Water-Assistant - South Ice - Sunday (16 years or older)
Mar 8
1
1
Mat Set-up Organizer - South Ice
Mar 6 approx. 6:45 - 7:15AM
Joffrey,
FULL
Mat Set-up - Saturday
Mar 6 7-8AM
Yolanda, Joffrey, Loretta, Gina, Chris,
2
2
Mat Take Down Organizer - South Ice - Sunday
Mar 8 (end of racing, about 3:30)
Joffrey,
FULL
Mat Take Down - South Ice - Sunday
Mar 8 (end of racing, about 3:30)
shaun, Yi, Jonah (Son of Julie Egers), Dave,
3
3
Take Down Crew (assist Meet Coord in clean up of meet)
Mar 8 (end of racing)
2
2
Host - Room set-up Friday Heavy lifting req'd - Saturday
Mar 6, approx. 4:30 - 7pm
1
1
Volunteer assist Friday (with name tags, set-up)
Mar 6, approx. 4:30 - 6.30pm
JULIA,
FULL
Host - Saturday AM
Mar 7
Sandra,
FULL
Host/floater - Saturday AM
Mar 7
Brian,
FULL
Host - Saturday PM
Mar 7
1
1
Host/floater - Saturday PM
Mar 7
1
1
Host - Sunday AM
Mar 8
1
1
Host/floater - Sunday AM
Mar 8
Joe,
FULL
Host - Sunday PM
Mar 8
1
1
Host/floater - Sunday PM
Mar 8
1
1
Host - Clean-up - Heavy lifting req'd - Sunday
Mar 8, approx. 3:00pm - 6:00pm
Gina,
FULL
Generated by VolunteerSignup.org © 2011 to 2020, VolunteerSignup.org | Help | FAQ | About | Terms and Conditions | Privacy Policy