Scroll down to volunteer


2024 RU Fast Volunteer Sign-Up Feb 24-25

Short Track Speed Skating Meet Calgary Oval February 25-26 2023

To sign up, select a row below

Show volunteers

What and when
Open
 
Chief Referee -North Ice - Saturday & Sunday
Feb 24-25
Bruce T.,
FULL
Ass't Referee - North Ice - (Development)
Feb 24-25
Trista H., David G.,
FULL
Chief Referee- South Ice - Saturday & Sunday
Feb 24-25
Marc M.,
FULL
Ass't Referee - South Ice - (Development)
Feb 24-25
Lesley K., Cooper S.,
FULL
Chief Starter North Ice - Saturday & Sunday
Feb 24-25
Andrew C.,
FULL
Ass't Starter - North Ice - Saturday & Sunday (experience req'd)
Feb 24-25
Joanna d., Caitlynn M.,
FULL
Ass't Starter - North Ice - Saturday (development)
Feb 25
Blair T.,
FULL
Ass't Starter - North Ice - Sunday (development)
Feb 25
Tetyana P.,
FULL
Chief Starter South Ice - Saturday & Sunday
Feb 24-25
Paul C.,
FULL
Ass't Starter - South Ice - Saturday & Sunday (experience req'd)
Feb 24-25
Julia B., Greg O.,
FULL
Ass't Starter - South Ice - Saturday (development)
Feb 24
Wesly L.,
FULL
Ass't Starter - South Ice - Sunday (development)
Feb 25
Zimu W.,
FULL
Chief Clerk of the Course North Ice Saturday & Sunday
Feb 24-25
Heidi B.,
FULL
Clerk of the Course Assistant - North Ice - Saturday
Feb 24
Christy N., Jayson M.,
FULL
Clerk of the Course Assistant - North Ice - Sunday
Feb 25
Jayson M., Tian G.,
FULL
Chief Clerk of the Course South Ice Saturday & Sunday
Feb 24-25
Eileen D.,
FULL
Clerk of the Course Assistant - South Ice - Saturday
Feb 24
Kristin S., Amanda M.,
FULL
Clerk of the Course Assistant - South Ice - Sunday
Feb 25
Maggie B., Diane A.,
FULL
Chief Lap Counter North Ice - Saturday & Sunday
Feb 24-25
yuling l.,
FULL
Assistant Lap Counter North Ice - Saturday & Sunday
Feb 24-25
Norman C.,
FULL
Floater Lap Counter North Ice - Saturday & Sunday
Feb 24-25
Krista/Tyler S.,
FULL
Lap Counter - North Ice - Saturday
Feb 24
yuan b., Kunio T.,
FULL
Lap Counter - North Ice - Sunday
Feb 25
Steve K., Isabelle C.,
FULL
Chief Lap Counter South Ice - Saturday & Sunday
Feb 24-25
1
1
Assistant Lap Counter South Ice - Saturday & Sunday
Feb 24-25
Changan Z.,
FULL
Floater Lap Counter South Ice - Saturday & Sunday
Feb 24-25
1
1
Lap Counter - South Ice - Saturday
Feb 24
Joey G., Isabelle C., Ana H., Mengwei L.,
FULL
Lap Counter - South Ice - Sunday
Feb 25
Osa C., Bill B., Xiaomeng Y.,
1
1
Chief Place Judge South Ice - Saturday
Feb 24
1
1
Chief Place Judge South Ice - Sunday
Feb 25
Caleb C.,
FULL
Place judge South Ice Saturday AM
Feb 24
JIN W., Cara B., Zimu W., Xiang S., Dominique W.,
FULL
Place judge South Ice Saturday PM
Feb 24
Ti H., Thom S., Marcia G., Neal M.,
1
1
Place judge South Ice Sunday AM
Feb 25
Chris W., JIN W., Romualdo M., Ti H., Marie-claude L.,
FULL
Place judge South Ice Sunday PM
Feb 25
Romualdo M., Xiang S., MARIE D., Thom S.,
1
1
Chief Recorder North Ice - Saturday & Sunday
Feb 24-25
Nathan A.,
FULL
Assistant Recorder North Ice - Saturday & Sunday
Feb 24-25
Greg W., Adriana A.,
1
1
Timer Recorder - North Ice - Saturday
Feb 24
Susan W., Justin B.,
FULL
Timer Recorder-North Ice -Sunday
Feb 25
Marlen B.,
1
1
Chief Recorder South Ice - Saturday & Sunday
Feb 24-25
Andrea T.,
FULL
Assistant Recorder South Ice - Saturday & Sunday
Feb 24-25
2
2
Timer Recorder - South Ice - Saturday
Feb 24
Hao L., Marie D.,
FULL
Timer Recorder-South Ice -Sunday
Feb 25
Hao L., Alexandra M.,
FULL
Chief Timer Electronic North Ice - Saturday & Sunday
Feb 24-25
Amy O.,
FULL
Manual Timer North Ice Saturday (conf multiple timing)
Feb 24
Dave H., Jenn B.,
FULL
Manual Timer North Ice Sunday (conf multiple timing)
Feb 25
Miranda K.,
1
1
Timers - (Plungers) - North Ice - Saturday & Sunday
Feb 24-25
Anil N., Tara R., Rhonda R.,
FULL
Timers - (Plungers) - North Ice - Saturday
Feb 24
Dwayne J., Neil L., JF R.,
FULL
Timers - (Plungers) - North Ice - Sunday
Feb 25
JF R., Ian D., Justin d.,
FULL
Chief Manual Timer South Ice - Saturday & Sunday
Feb 24-25
Wesley L.,
FULL
Timer- South Ice - Saturday & Sunday
Feb 24
Kari K., Teresa T.,
FULL
Timer- South Ice - Saturday
Feb 24
Lauren P., Greg W., Aimee J., Mark J.,
FULL
Timer- South Ice - Sunday
Feb 25
Greg W., Ronald J., Nicolas M., Nadia G.,
FULL
Chief Runner North Ice - Saturday
Feb 24
Nicole L.,
FULL
Runner - North Ice - Saturday
Feb 24
Heather Bretz B.,
FULL
Chief Runner North Ice - Sunday
Feb 25
Lu Z.,
FULL
Runner -North Ice -Sunday
Feb 25
Heather Bretz B.,
FULL
Chief Runner South Ice - Saturday
Feb 24
Angela Z.,
FULL
Runner - South Ice - Saturday
Feb 24
Denise F.,
FULL
Chief Runner South Ice - Sunday
Feb 25
Angela Z.,
FULL
Runner - South Ice - Sunday
Feb 25
Cristen S.,
FULL
Chief Track Steward North Ice - Saturday & Sunday
Feb 24-25
Evan B.,
FULL
Track Steward-North Ice -Saturday (experience req'd)
Feb 24
ERIK A., Cody M., Calla H., Ryan B.,
FULL
Track Steward-North Ice -Sunday (experience req'd)
Feb 25
Brad G., ERIK A., Cody M., Calla H.,
FULL
Chief Track Steward South Ice - Saturday & Sunday
Feb 24-25
1
1
Track Steward-South Ice -Saturday (experience req'd)
Feb 24
Joel T., Marek J., Owen R., Ryan S.,
FULL
Track Steward-South Ice -Sunday (experience req'd)
Feb 25
Joel T., Marek J., Charlotte S., Ryan B.,
FULL
Announcer- North Ice - Saturday & Sunday (experience req'd)
Feb 24-25
Sheyla B.,
FULL
Announcer - South Ice - Saturday & Sunday (experience req'd)
Feb 24-25
Krista P.,
FULL
Office / Copier - North Ice - Saturday
Feb 24
Diane A.,
FULL
Office / Copier - South Ice - Saturday
Feb 24
Ronald J.,
FULL
Office / Copier -North Ice - Sunday
Feb 25
Alexander M.,
FULL
Office / Copier - South Ice - Sunday
Feb 25
Tatiana R.,
FULL
Helmet Cover Distribution - Saturday AM
Feb 24
Christina L., Nancy N.,
FULL
Helmet Cover Collection North Ice Sunday (AM)
Feb 25
Jenn B.,
FULL
Helmet Cover Collection North Ice Sunday (PM)
Feb 25
Nancy N.,
FULL
Helmet Cover Collection South Ice Sunday (AM)
Feb 25
Ji sun H.,
FULL
Helmet Cover Collection South Ice Sunday (PM)
Feb 25
Ji sun H.,
FULL
Water-Assistant - North Ice - Saturday (16 years or older)
Feb 24
Jon L.,
FULL
Water-Assistant - North Ice - Sunday (16 years or older)
Feb 25
Wen-Shu H.,
FULL
Water-Assistant - South Ice - Saturday (16 years or older)
Feb 24
Kent T.,
FULL
Water-Assistant - South Ice - Sunday (16 years or older)
Feb 25
Neal M.,
FULL
Mat Set-up Organizer - South Ice - Friday
Feb 23
Michela K.,
FULL
Mat Set-up - South Ice - Friday
Feb 23
Christina L., Patricia S., Yi W., Bradleye Y., Kent T., Owen R., Justin A.,
FULL
Mat Take Down Organizer - South Ice - Sunday
Feb 25
1
1
Mat Take Down - South Ice - Sunday
Feb 25
Gray J., Patricia S., Owen R., Justin A., Justin B., Derek M., yunsong f.,
FULL
Take Down Crew (assist Meet Coord in clean up of meet)
Feb 25
Simon f.,
1
1
Lead Host - Friday, Saturday, Sunday
Feb 23-24-25
Shelly Z.,
FULL
Host - Room set-up Friday Heavy lifting req'd - Saturday
Feb 23-24
Nicolas P.,
FULL
Volunteer assist Saturday (with name tags, set-up)
Feb 24
Derek M.,
FULL
Volunteer assist Sunday (with name tags, set-up)
Feb 25
Derek M.,
FULL
Host - Saturday AM
Feb 24
Yi W., Caitlin P.,
FULL
Host - Saturday PM
Feb 24
Yi W.,
FULL
Host - Sunday AM
Feb 25
Sandy S., Yilong Y.,
FULL
Host - Sunday PM
Feb 25
Sandy S.,
FULL
Host - Clean-up - Heavy lifting req'd - Sunday
Feb 25
Cody v.,
FULL
Generated by VolunteerSignup.org © 2011 to 2024, VolunteerSignup.org | Help | FAQ | About | Terms and Conditions | Privacy Policy